نبرد انگشتان رنگین با «سزار» آمریکایی مطلب ویژه

یکشنبه, 29 تیر 1399 ساعت 13:24 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

سومین دوره انتخابات پارلمانی سوریه در شرایطی در این کشور برگزار می شود که غرب فشار اقتصادی شدیدی را بر مردم این سرزمین اعمال کرده و آمریکا به توطئه های خود علیه دمشق ادامه می دهد.

 

به گزارش آدینه نوین به نقل از خبرگزاری مهر، سومین دوره انتخابات پارلمانی سوریه در شرایطی که این کشور از ۹ سال قبل درگیر جنگی است که غربی ها و همپیمانان منطقه ای آنها علیه دمشق به راه انداخته اند، از ساعت هفت صبح امروز به وقت محلی شروع شده است و تا ساعت هفت عصر به وقت محلی ادامه دارد و احتمال تمدید آن به مدت ۵ ساعت بسته به میزان استقبال رای دهندگان از آن، وجود دارد.

در این انتخابات، ۱۶۵۸ نامزد برای تصاحب ۲۵۰ کرسی پارلمان با یکدیگر رقابت می کننددر این انتخابات ۱۶۵۸ نامزد برای تصاحب ۲۵۰ کرسی مجلس خلق سوریه با یکدیگر رقابت می کنند. این انتخابات در ۱۴ استان و در ۷ هزار و ۴۰۰ مرکز اخذ رای برگزار شده و کمیته های قضایی فرعی در استانها که وابسته به کمیته عالی قضایی انتخابات هستند، بر روند برگزاری انتخابات نظارت دارند. کمیته عالی انتخابات بر روند انتخابات در حوزه های اخذ رای نظارت دارد و روند شمارش آراء و اعلام نتایج با این کمیته است.

سایه کرونا و فشار اقتصادی بر انتخابات پارلمانی ۲۰۲۰ سوریه

این دوره از انتخابات در مقایسه با دوره قبل به علت شرایط کرونایی در سوریه از حیث تبلیغات با گرمی کمتری روبرو بود؛ اما روندی منظم و روتین داشت. اگر دوره های قبلی، مردم سوریه با چالشهایی مانند تسلط تروریستها بر مناطق گسترده ای از سوریه، حملات تروریستها به دمشق و شهرهای اصلی و انفجارها روبرو بودند؛ چالش بارز و برجسته کنونی ملت سوریه در این دوره، اوضاع اقتصادی بحرانی است و آنهم نه به خاطر جنگ ویران کننده ای که آمریکا و متحدانش علیه سوریه به راه انداخته اند، بلکه به سبب تحریم های شدید که کشورهای غربی علیه سوری ها اعمال کرده اند به ویژه قانون موسوم به «سزار» آمریکا که شدیدترین تحریم ها از سوی واشنگتن علیه دمشق را به همراه دارد و مشارکت مردم سوریه در این انتخابات به مثابه نبرد انگشتان رنگین با «سزار» آمریکایی است.

نقطه قابل توجه در این دوره از انتخابات، گسترش مساحت جغرافیایی است که انتخابات در آن برگزار می شودنقطه قابل توجه در این دوره از انتخابات پارلمانی و در واقع وجه تمایز آن با دوره قبل، گسترش مساحت جغرافیایی است که انتخابات در آن برگزار می شود؛ زیرا ارتش سوریه طی چهار سال گذشته بسیاری از استانها، شهرها و روستاها را از لوث گروههای تروریستی آزاد کرده است.

دولت سوریه در مناطق تحت کنترل خود در استانها و بخش هایی که -هنوز سیطره گروههای مسلح مورد حمایت ترکیه از جمله ادلب و نیز شهرهای شرق فرات که تحت کنترل نیروهای قسد مورد حمایت آمریکاست -هم حوزه اخذ رای دایر کرده است تا از این مناطق هم نمایندگانی در پارلمان سوریه حضور داشته باشند و بر وحدت سوریه تاکید شود و اینکه پارلمان متعلق به همه ملت سوریه است.

اصرار دمشق بر برگزاری انتخابات در موعد مقرر و حمایت مسکو

با وجود فشار غربی ها برای تعویق این انتخابات به بهانه آنچه تدوین قانون اساسی جدید (مورد نظر غرب) می خوانند، اما دمشق بر جدول زمانی و موعد مقرر برگزاری انتخابات ۲۰۲۰ طبق قانون اساسی سوریه جدای از تحولات سیاسی دیگر اصرار دارد و این موضوعی است که مسکو از آن حمایت کرد به طوری که «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که برگزاری انتخابات پارلمانی در سوریه برای حفظ ثبات آن مهم است و تاکید کرد که همه قوه مقننه و مجریه باید روند طبیعی داشته باشند.

سوری ها امیدوارند که پارلمان جدید در حل مشکلات معیشتی مردم نقش فعالتری نسبت به قبل داشته باشد و نقش نظارتی بیشتر داشته باشد.

این در حالی است که بشار اسد رییس جمهوری سوریه و همسرش اسماء صبح امروز (یکشنبه) با حضور در یکی از مراکز اخذ رای در انتخابات پارلمانی این کشور مشارکت کردند. بشار اسد و همسر وی رای خود را در صندوق مستقر در ساختمان نهاد ریاست جمهوری به صندوق انداختند.

«حسین عرنوس» نخست وزیر سوریه و ولید المعلم معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه نیز امروز رای خود را در مرکز اخذ رای مستقر در ساختمان وزارت خارجه و امور مهاجران سوریه به صندوق انداختند.

قانون اساسی سوریه درباره پارلمان یا همان مجلس الشعب (مجلس خلق) چه می گوید

به موجب قانون اساسی، پارلمان سوریه عهده دار امر قانونگذاری و دوره آن چهار ساله است که از تاریخ نخستین اجلاس آن آغاز می گردد و تمدید دوره نمایندگی مگر در حالت جنگ و به موجب قانون مجاز نمی باشد.

رای‏ دهندگان‏ باید هجده‏ سال‏ تمام‏ داشته‏ و نام‏ آنان‏ در دفتر ثبت‏ احوال‏‬ سوریه ثبت‏ شده‏ باشد و واجد شرایط مقرر در قانون‏ انتخابات‏ باشند.‬ انتخابات‏ دوره‏ جدید ظرف‏ نود روز از تاریخ‏ انقضای‏ دوره‏ قبلی‏ پارلمان صورت‏ می‏ گیرد‬ و چنانچه‏ بعد از انقضای‏ نود روز، انتخابات‏ جدید انجام‏‬ نگیرد، مجلس‏ قبلی‏ مجدداً تشکیل‏ می‏ شود و تا انتخابات‏ مجلس‏ جدید به‏ کار خود‬ ادامه‏ خواهد داد.‬

اگر به‏ هر دلیلی‏ یکی‏ از کرسی‏ های‏ پارلمان‬ سوریه‏ خالی‏ شود و مدت‏ باقیمانده‏ از‬ دوره‏ مجلس‏ کمتر از شش‏ ماه‏ نباشد، یک‏ عضو جدید ظرف‏ ۹۰ روز از تاریخی‏ که‏‬ کرسی‏ مزبور خالی‏ شده‏، انتخاب‏ می‏ گردد. عضویت‏ نماینده‏ جدید نیز با انقضای‏‬ دوره‏ مربوطه‏ خاتمه‏ می‏ یابد.‬


مجلس‏ خلق‏ با فرمان‏ رییس‏ جمهور ظرف‏ پانزده‏ روز از تاریخ‏ اعلام‏ نتایج‏‬ انتخابات‏، تشکیل‏ می‏ گردد اما چنانچه‏ در مدت‏ مذکور فرمان‏ صادر نشود، مجلس‏‬ حتماً در روز شانزدهم‏ تشکیل‏ جلسه‏ خواهد داد. در اولین‏ جلسه‏ مجلس‏، رییس‏ و‬ اعضای‏ دبیرخانه‏ مجلس‏ انتخاب‏ می‏ شوند.‬

در صورتی‏ که‏ طبق‏ تحقیق‏ و گزارش‏ دادگاه‏ عالی‏ قانون‏ اساسی‏، صحت‏ انتخابات‏‬ مربوط به‏ نماینده‏ ای‏ مخدوش‏ باشد، مراتب‏ ظرف‏ یک‏ ماه‏ به‏ وی‏ ابلاغ‏ و از‬ کار برکنار می‏ شود. به‏ هر حال‏، ابطال‏ نمایندگی‏ مجلس‏ موکول‏ به‏ رای‏ اکثریت‏‬ می‏ باشد.‬ نمایندگان‏، قبل‏ از آغاز نمایندگی‏ باید سوگند مذکور در اصل‏ هفتم‏ قانون‏ اساسی‏‬ را به‏ صورت‏ علنی‏ در برابر مجلس‏ خلق‏ یاد کنند.‬ اعضای‏ مجلس‏ خلق‏ سوریه را به‏ سبب‏ انتقاد از امور و نظراتی‏ که‏ اظهار می‏ نمایند و‬ یا آرایی‏ که‏ در جلسات‏ علنی‏ یا محرمانه‏ مجلس‏ و کمیسیونهای‏ آن‏ می‏ دهند، ‬ نمی‏ توان‏ مورد بازخواست‏ جزایی‏ یا مدنی‏ قرار داد. ‬نماینده مجلس از مقام نمایندگی خود برای انجام فعالیت های دیگر نباید سوء استفاده کند.

طبق اصل ۷۱ قانون اساسی سوریه وظایف پارلمان سوریه به شرح زیر است؛

۱ - اعلام‏ نامزدی‏ ریاست‏ جمهوری‏.

۲- تصویب‏ قوانین‏.

۳ - بحث‏ پیرامون‏ سیاستهای‏ دولت‏.

۴ - تصویب‏ بودجه‏ عمومی‏ وبرنامه‏ های‏ توسعه‏ کشور.

۵ - تصویب‏ معاهدات‏ و قراردادهای‏ بین‏ المللی‏ در‬ زمینه‏ امنیت‏ کشور که‏ مشتمل‏ بر معاهدات‏ مربوط به‏ صلح‏ و پیمانها و کلیه‏‬ معاهدات‏ مربوط به‏ حق‏ حاکمیت‏ است‏. همچنین‏ قراردادهایی‏ که‏ به‏ شرکتها وموسسات‏ خارجی‏ اجازه‏ کسب‏ امتیازاتی‏ را در داخل‏ کشور می‏ دهد و نیز معاهدات‏ و‬ قراردادهایی‏ که‏ موجب‏ هزینه‏ های‏ پیش‏ بینی‏ نشده‏ در بودجه‏ کشور می‏ گردد، یا‬ این‏ که‏ با قوانین‏ موضوع‏، تعارض‏ داشته‏ و نیاز به‏ قانون‏ جدید باشد، از‬ وظایف‏ مجلس‏ می‏ باشد.

۶ - تصویب‏ عفو عمومی‏.

۷ - قبول‏ یا رد استعفای‏ یکی‏ از‬ نمایندگان‏ مجلس‏.

۸ - اعلام‏ رای‏ عدم‏ اعتماد نسبت‏ به‏ هیات‏ وزیران‏ یا یکی‏‬ از وزیران‏.

خواندن 575 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

سر تیتراخبار بین المللی

آدینه نوین میزبان:

ما 76 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

سخنرانی های مهم

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family