معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد :

ترخیص فوری کاغذ با ارز دولتی و تلاش ویژه برای تامین نیاز مطبوعات/ اطلاعات مستندی درباره فساد در حوزه کاغذ به دست ما نرسیده مطلب ویژه

یکشنبه, 29 ارديبهشت 1398 ساعت 09:38 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 چندی است که رسانه‌های مکتوب با بحران کاغذ روبرو هستند. قیمت کاغذ مطبوعات از اردیبهشت سال گذشته تا به امروز حدود 3 برابر افزایش داشته است. محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد درباره آخرین وضعیت کاغذ و اقدامات صورت گرفته به برخی از سوالات شهرنوشت پاسخ داده است.

 

به گزارش آدینه نوین، محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره‌ی پاره‌ای از اظهارات مبنی بر سوءاستفاده‌ی برخی از واردکنندگان از ارز دولتی یا فروش کاغذ وارد شده در بازار آزاد به خبرنگار شهرنوشت گفت: «اگر کسی بیاید و آمار شفافی را درباره‌ی وضعیت واردات کاغذ به ما بدهد و تخلفی صورت گرفته باشد، هم ما و هم نهادهای نظارتی استقبال و با جدیت آن را پیگیری و برخورد می‌کنیم. تاکنون گزارش مکتوبی به دست ما نرسیده است. طبیعی است که باید جلوی فساد را گرفت به شرط این‌که اطلاعات مستندی به ما برسد.» وی در عین حال تاکید کرد: مراقبت و نظارت وزارت فرهنگ، نافی فعالیت‌ و رصد دستگاه‌های نظارتی مسوول نیست.
او میزان مورد نیاز کاغذ مطبوعات را در سال بین 40 تا 50 هزار تن تخمین زد و تصریح کرد: «یک نکته‌ای وجود دارد؛ تیراژ مورد نظر برای محاسبه کاغذ مصرفی، بر اساس اعلام رسانه‌هاست. این یک نقص است. وضعیت مطبوعات مثل بیماری است که به دکتر مراجعه می‌کند و خودش فشارش را بالا اعلام می‌کند. ما باید این تیراژ را به یک نقطه‌ی واقعی برسانیم. در تلاشیم تا بین چاپخانه‌ای که روزنامه و نشریه را چاپ می‌کند و رسانه‌ای که تیراژ را اعلام می‌کند توازنی برای همسان کردن اطلاعات برقرار کنیم و به تیراژ واقعی و متعاقب آن میزان مصرف موردنیاز برسیم.»
خدادی با اشاره بر این‌که کشور در جنگ تحمیلی اقتصادی است، عنوان کرد: «بعد از اختلال در روند اقتصادی و ارزی، نه فقط در مقوله‌ی کاغذ بلکه در سایر اقلام نیز سختی‌ها و مشکلاتی قابل پیش‌بینی بود. در فضای کمبود، ویروس رشد می‌کند. ویروس هم آنهایی هستند که خوشان را بر مردم اولی می‌دانند. چه بلایی بر سر رب گوجه و سیب‌زمینی و مرغ و گوشت آوردند؟! بخشی از وضعیت امروز کاغذ از جنس همین اقلام است که برخی، خودشان را بر منافع کشور ارجح می‌دانند و مشکلات دوچندان می‌شود.»
او درباره‌ی جزییات ترخیص کاغذ از گمرک نیز توضیحاتی داد:‌ «دیگر برای ترخیص کاغذ قرار بر پرداخت مابه‌التفات ارز دولتی و نیمایی نیست. در جلسه‌ی هفته‌ پیش با حضور آقای جهانگیری مقررشد کاغذهای در گمرک مانده، با ارز دولتی ترخیص شود. این ابلاغ شده است و اکنون نیز کارهایش در حال پیگیری است. به نظرم کاغذ به اندازه‌ نیاز رسانه‌ها ترخیص خواهد شد و البته واردات نیز همچنان با ارز دولتی صورت می‌گیرد تا زمانی که منابع اجازه دهند.»

خواندن 794 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

سر تیتراخبار یادداشت و گفت و گوی اجتماعی

آدینه نوین میزبان:

ما 114 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

سخنرانی های مهم

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family